Vitakraft. Z miłości.

Rybki akwariowe & Oczka wodne

Tutaj znajdziesz karmę specjalnie opracowaną dla ryb ozdobnych w akwariach oraz oczkach wodnych. Karmy te zawierają wszystkie ważne substancje niezbędne do zdrowego i długiego życia ryb ozdobnych i małych rybek.

Rybki akwariowe

Przewodnik o rybkach akwariowych

Zakup zwierzęcia i potrzebne akcesoria

Hodowla rybek akwariowych należy do bardzo różnorodnego i przyjemnego hobby. Umożliwia stworzenie i obserwację własnego małego ekosystemu, poznawania zachowań różnych gatunków ryb i podziwiania ogromnej skali egzotycznych barw. Zaprojektowanie własnego akwarium jest także doskonałą okazją do stworzenia indywidualnej, osobistej podwodnej krainy.

Pierwsze kroki

Akwarium słodkowodne

Najczęściej spotykanym typem akwarium słodkowodnego jest akwarium mieszane. Znaleźć w nich można wiele gatunków ryb, z reguły egzotycznych oraz szereg różnych roślin o podobnych wymaganiach. Akwarium biotopowe to akwarium, w którym znajdują się ryby z jednego lub kilku bliskich gatunków (np. Mbuna cichlids).

Lista akcesoriów

  • akwarium z pokrywą i świetlówką
  • podkład akwarium, np. pianka styropianowa (o grubości 0,5 - 1 cm) lub miękka guma
  • żwirek
  • filtr: wewnętrzny lub zewnętrzny z podkładem filtracyjnym
  • ustawiane źródło ciepła i termometr akwariowy
  • magnetyczne urządzenia do czyszczenia szkła lub (specjalna) gąbka do usuwania osadu oraz glonów
  • wąż do wymiany wody
  • wiaderko o pojemności 10 l stosowane wyłącznie do czyszczenia akwarium
  • programator czasowy do oświetlenia akwarium
  • odpowiednia karma do hodowanego gatunku ryb

Odpowiednie miejsce

Akwarium należy zainstalować w miejscu, które możesz wygodnie obserwować. Pamiętaj, by miejsce to nie było narażone na bezpośrednie promienie słoneczne. Może to powodować przerost glanów i osadu, a w lecie podwyższać temperaturę. Akwarium nie powinno znajdywać się blisko okna.
Przy instalacji dużego akwarium powinieneś zadbać, by podstawa pod akwarium uniosła jego ciężar. Nawet te o mniejszych rozmiarach mogą być cięższe niż Ci się wydaje: litr wody waży 1 kg, doliczając żwirek, korzenie i inne ozdoby, waga akwarium może przekroczyć 80 kg. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie akwarium na specjalnej szafce pod akwaria, która została zaprojektowana z uwzględnieniem dużych ciężarów.
Akwarium należy postawić na styropianowej podkładce lub innej, która będzie absorbować wszystkie nawet najmniejsze uderzenia.

Zainstalowanie akwarium

Przy instalacji akwarium należy stworzyć środowisko odpowiednie do życia ryb i roślin, które masz zamiar hodować. Chcąc stworzyć poprawnie funkcjonujący ekosystem należy zadbać o odpowiednią równowagę biologiczną. W skład akwarium powinny wchodzić: woda, ryby, rośliny i mikroorganizmy.

Wykaz najważniejszych czynności

1. Żwirek i ozdoby

Należy oczyścić żwirek w czystej wodzie (dopóki woda wypływająca ze żwirku nie będzie czysta). Należy zmieszać jedną trzecią część podłoża z substancją odżywczą i równomiernie rozłożyć na dnie akwarium. Pozostałą część żwirku należy ułożyć jako warstwę górną. Dno akwarium powinno zostać pokryte żwirkiem do wysokości 3-6 cm z lekkim spadem w kierunku frontu. Należy oczyścić wszystkie elementy dekoracyjne (kamienie, korzenie, itd.) za pomocą czystej wody i ułożyć je na podłożu. Jeżeli w akwarium hodowane są gatunki, które lubią pływanie w żwirku, należy pamiętać, by wszystkie elementy zostały odpowiednio przymocowane do dna akwarium, by nie zostały przewrócone (w razie potrzeby można przymocować silikonem). Dla takich gatunków ryb najodpowiedniejszy będzie żwirek okrągły.
Następnie należy napełnić akwarium do jednej trzeciej wysokości, wodą o temperaturze pokojowej, która została uzdatniona specjalnym produktem, by przygotować ją odpowiednio dla ryb. Musisz pamiętać o regularnej kontroli wartości wody, by odpowiadała potrzebom Twoich ryb!

2. Zasadzenie roślin wodnych

Zanim rośliny wodne zostaną umieszczone w akwarium musisz usunąć substrat roślinny z ich korzeni i za pomocą nożyczek skrócić im korzenie o jedną czwartą długości. Najodpowiedniejszym tłem są rośliny szybko rosnące z długimi łodygami (np. kabomba). Należy wkopać je lekko do żwirku i przytrzymać w wyznaczonym miejscu. Niezwykle piękne są poszczególne rośliny o szerokim kształcie (np. Echinodorus) umieszczone w centralnej części akwarium. W prosty sposób wykonaj dziurkę w żwirku i wsuń do niej roślinę.
By rośliny nie zakryły Ci widoku na rybki, w przedniej części akwarium należy stosować wyłącznie rośliny mniejsze (np. Anubis). Wspaniałą dekorację stanowią także epifity umieszczone z przodu. Można przywiązać je do korzeni za pomocą nici nylonowej.

3. Instalacja filtra i grzałki

Uwaga: Przy pracy z urządzeniami elektrycznymi przed włożeniem rąk do wody należy najpierw wyciągnąć wtyczkę z gniazdka elektrycznego.
Akwarium można napełnić uzdatnioną wodą pozostawiając 3-4 cm krawędź. Należy przymocować ogrzewacz do jednego z tylnych rogów za pomocą przyssawek. Jeżeli stosowany jest filtr wewnętrzny należy napełnić go materiałem filtracyjnym i przymocować w przeciwległym rogu. Jeżeli stosowany jest filtr zewnętrzny, należy umieścić w akwarium rurkę ssącą. Należy zamontować odpływ poziomo do tylnej lub bocznej ściany akwarium w taki sposób, by znajdował się na poziomie tafli wody.
W przedniej lub bocznej części akwarium należy przymocować termometr w taki sposób, by można było wygodnie kontrolować temperaturę. Większość gatunków ozdobnych ryb tropikalnych preferuje temperatury 20-28 °C. Specjalista zajmujący się hodowlą rybek akwariowych w profesjonalnym sklepie dla hodowców z pewnością udzieli Ci informacji o konkretnych potrzebach każdego gatunku ryb.

4. Uruchomienie urządzenia

Zaraz po zainstalowaniu urządzenia w akwarium można ostrożnie osadzić pokrywę. Następnie należy podłączyć filtr, grzałkę i oświetlenie do sieci elektrycznej. Za pomocą czasomierza należy ustawić regularne cykle oświetlania o długości 10-12 godzin.

5. Fazy obiegowe

Ważne: Zanim w akwarium pojawią się pierwsze ryby, powinien minąć cykl przygotowawczy, który trwa ok 3-4 tygodnie. Podczas tego okresu na gąbce filtra i żwirku pojawią się ważne dla życia mikroorganizmy. Rozkładają one szkodliwe substancje i utrzymują w akwarium równowagę biologiczną. Na etapie tym możesz wspomagać przebiegające procesy stosując bakterie filtracyjne na gąbkę filtracyjną. 

6. Wybór ryb

Po 3-4 tygodniach fazy obiegowej, akwarium pod względem warunków zostało przygotowane na przyjęcie ryb. Podczas dokonywania wyboru powinieneś uwzględnić następujące fakty:

  • Zachowanie i wymogi danych gatunków, które wybierzesz powinny odpowiadać właściwościom wody w akwarium i podawanej karmie.
  • Wartości wody można kontrolować za pomocą zestawu testowego, dostępnego w sklepach dla hodowców (patrz również „Uzdatnianie wody i częściowa wymiana wody“).
  • Różne gatunki ryb preferują różne części akwarium. Twoje akwarium będzie wyglądało najpiękniej, gdy będą w nim ryby w górnej, środkowej i dolnej części.
  • Orientacyjnie możesz przeliczać 1 cm ryby na każde 4 litry wody. Zbyt gęsto zarybione akwarium zwiększa ryzyko wahań wartości wody oraz zwiększonego tworzenia się glonów i osadu - a to wszystko wpływa na podwyższenie ryzyka chorób ryb.

7. Umieszczenie ryb w akwarium

Ryby ozdobne należy przemieszczać do akwarium bardzo ostrożnie, by nie doznały szoku. By wyrównać temperaturę i inne parametry wody należy najpierw włożyć do akwarium woreczek z rybą. Nie należy pozwolić, by woda z akwarium przelała się do woreczka. Należy pamiętać, by woreczek nie znajdywał się bezpośrednio pod światłem.
Po 15 minutach należy zmienić około jednej trzeciej wody w woreczku na wodę z akwarium lub zwiększyć ilość wody w woreczku. Czynność tą należy powtórzyć jeszcze dwa razy, co 15 minut. Następnie można przenieść ostrożnie rybę do akwarium za pomocą siatki. Ze względu na to, że woda w woreczku ze sklepu dla hodowców może zawierać leki lub mikroorganizmy, które nie odpowiadają ekosystemowi Twojego akwarium, powinieneś wylać zawartość woreczka do zlewu.

Dbanie o ryby

Jakość wody w akwarium wpływa na jakość życia ryb ozdobnych. Ryby pozostaną zdrowe, jeżeli procesy biologiczne i chemiczne w wodzie będą przebiegały w odpowiedni sposób. Właściciele akwarium powinni więc zapewnić równowagę biologiczną w akwarium poprzez regularne dbanie o nie.

Uzdatnianie wody i częściowa wymiana wody

Rzeki i jeziora oczyszczają się dzięki ciągłemu przepływowi i uzupełnianiu wody. W akwarium jednak efekty czyszczenia naturalnego procesu są bardzo ograniczone. Należy z tego względu stosować odpowiednie filtry i regularnie przeprowadzać częściową wymianę wody, by obniżyć zawartość substancji toksycznych.
Egzotyczne ryby ozdobne rozwinęły się w taki sposób, by odpowiadały im warunki, w których żyją w swoim środowisku naturalnym. By akwarium posiadało podobne warunki, należy najpierw uzdatnić wodę przy instalacji akwarium oraz podczas regularnych częściowych wymian wody. 

Obniżenie toksyn poprzez optymalną filtrację

Wraz z częściowymi wymianami wody ciągła filtracja jest jednym z najważniejszych wymogów, by woda w akwarium pozostawała czysta i przezroczysta. Proces filtracji składa się z dwóch etapów, a każdy z nich wymaga odpowiednich materiałów filtracyjnych.

  1. Filtracja mechaniczna (filtracja wstępna) usuwa resztki organiczne obumarłych roślin, resztki pożywienia i odpady. Większe elementy mogą jednak nie zostać wessane przez filtr.
  2. Filtrowanie biologiczne (filtracja uzupełniająca) zapewniająca mikroorganizmy, które znajdują się w szczelinach materiałów filtracyjnych.


Podczas filtracji biologicznej mikroorganizmy zmieniają związki azotu (np. odpady z trawienia białek) w kilku etapach na nietoksyczne azotany. Pierwszy etap spoczywa w stworzeniu nietoksycznego amoniaku (NH4 +) lub w przypadku wartości pH wyższych od 7,5 w stworzeniu toksycznego amoniaku.

Amoniak następnie zostanie przekształcony w azotyn (NO2), który jest również toksyczny, a który rozłoży się na nietoksyczny azotan (NO3). Azotyn jest bardzo niebezpieczny dla ryb. Pomimo, iż azotany są mniej niebezpieczne, są to składniki odżywcze dla roślin, które wspomagają przemnożenie rzęsy wodnej. Zbyt wysoką zawartość azotanów można szybko zmienić poprzez częściową wymianę wody. Z długofalowego punktu widzenia należy jednak stwierdzić i ograniczyć przyczyny zanieczyszczenia.

Ze względu na fakt, iż te substancje chemiczne są znacznie toksyczne, należy regularnie kontrolować wartości toksyczności i innych parametrów wody, by nie doszło do jej nadmiernego zanieczyszczenia i zagrożenia bezpieczeństwa zdrowia ryb.

Kontrola i uzdatnianie wody

Różne gatunki ryb posiadają różne wymogi w zakresie twardości i pH wody, w której żyją, co jest zależne od typu wody, w której żyją na wolności.
Większość ryb słodkowodnych wymaga twardości węglanowej 3° - 12° dKH wg niemieckiej skali twardości węglanowej oraz miękkiej średnio twardej wody o całkowitej twardości 4° - 14° dGH wg niemieckiej skali twardości węglanowej. Twardość węglanowa jest także istotna do zapewnienia stabilnej wartości pH i nie może nigdy być niższa od 3° dKH.  

Wartość pH wskazuje kwasowość wody. Wartości poniżej pH 7 oznaczają kwasowość, wartości wyższe oznaczają zasadowość. Pięlęgnicowate z wschodnio-afrykańskich jezior na przykład wymagają pH o wartości około 8, podczas gdy apistogrammy z regionu Amazonii żyją w ciekach wodnych o wartości pH max. 5,5.

Regularne utrzymanie i czyszczenie

Utrzymanie akwarium w odpowiednim stanie nie wymaga zbyt wiele czasu, jeżeli czynności powtarzane są regularnie.

  1. Codziennie: Należy skontrolować urządzenia i temperaturę. Należy śledzić zachowanie i wygląd ryb (zmiany mogą sugerować chorobę).
  2. Co ok. 14 dni: Przed przeprowadzeniem częściowej wymiany wody należy najpierw skontrolować jej wartości (pH, twardość, NO2, NO3). Następnie należy wymienić 10-30% objętości wody z akwarium, w zależności od liczby ryb. Należy zastosować wodę z rurociągów podgrzaną do temperatury wody w akwarium i uzdatnioną zgodnie z potrzebami hodowanych ryb. Przed dolaniem należy wyczyścić szkło akwarium za pomocą magnetycznego urządzenia do rzęs.
  3. Dbanie o rośliny Należy poobcinać szybko rosnące rośliny z długimi łodygami do 2/3 długości, jeżeli rosną wzdłuż tafli wody.
  4. Konserwacja filtra: Należy wyczyścić filtr mechaniczny podczas częściowej wymiany wody. Należy dokładnie omyć biologiczny materiał filtracyjny co 3 miesiące za pomocą wody z akwarium (nigdy nie należy stosować zimnej wody), by nie naruszyć użytecznych mikroorganizmów.

Żywienie

Żywienie doskonałe

Tropikalne i subtropikalne cieki wodne, skąd pochodzą słodkowodne ryby w sposób naturalny oferują wiele ważnych i potrzebnych składników odżywczych. Większość pokarmu ryb pochodzi spod wody, np. larwy komarów, rozwielitki, nicielnice oraz pokarm roślinny (porosty, rzęsy wodne). Pożywienie czasami przedostanie się do wody również ze środowiska zewnętrznego: owady, opadnięte kwiaty, owoce, itd. 

Karmienie ryb akwariowych

W trakcie procesu ewolucji każdy gatunek ryb przystosował swoją konsumpcję pożywienia w zależności od tego, co jest dostępne w jego środowisku naturalnym. Pożywienie podawane rybkom akwariowym powinno odzwierciedlać naturalny pokarm i dawać rybom składniki odżywcze w wymaganej ilości i połączeniu. Pamiętaj jednak, że nadmierne podawanie pożywienia może doprowadzić do zanieczyszczenia wody!

Różne gatunki ryb ukierunkowane są na różne typy pożywienia - czasami nawet różnią się między sobą w ramach jednej rodziny. Niektóre ryby są przeważnie roślinożerne, inne natomiast są drapieżnikami lub należą do gatunków wszystkożernych. Większość ryb hodowanych w akwarium to gatunki wszystkożerne.

Podejście firmy Vitakraft do karmy dla ryb ozdobnych zainspirowała sama natura, przy czym produkty swoim składem spełniają wszystkie wymogi w zakresie żywienia poszczególnych gatunków ryb. Składniki odżywcze w karmie są łatwe do strawienia, co zapobiega niepotrzebnemu zanieczyszczeniu wody przez nadmierną zawartość składników odżywczych w odchodach ryb.

Odpowiednie pożywienie dla danego gatunku i jego właściwości w wodzie

Każdy gatunek ryb żyje na określonej powierzchni, gdzie przyjmuje swoje pożywienie. Ryby żyjące przy dnie, na przykład sumy posiadają pyski zagięte w dół, które umożliwiają im ssanie składników odżywczych. Ryby z górnych warstw wody (gupiki, carnegielle) zjadają pokarm bezpośrednio z tafli wody ich pyski zagięte są w górę. Ryby warstwy pośredniej posiadają pyski proste.

W zależności od sposobu, w jaki przyjmują pokarm, będzie więc konieczne zanurzenie go w wodzie, jak również pozostawienie na tafli wody. Istotny jest także zapach pożywienia, ponieważ ryby znajdą go za pomocą zmysłu powonienia. Pokarm Vitakraft dla ryb ozdobnych posiada specjalne właściwości, które uwzględniają różne wymogi poszczególnych rybek akwariowych.

Fundament doskonałego pożywienia

Karma dla ryb musi dawać im energię, składniki odżywcze, witaminy i minerały. To jest fundament, którego potrzebuje ciało ryby.

Energia

Głównym źródłem energii są tłuszcze, które są także niezbędne do wygenerowania zasobów energii. Karma Vitakraft posiada bardzo wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega z tłuszczy skorupiaków i ryb.
Niektóre ryby potrafią wykorzystywać je jako źródło energii i węglowodanów. Z punktu widzenia biochemicznego do węglowodanów zaliczyć można także błonnik, który odgrywa bardzo istotną rolę w zakresie zapewnienie zdrowego trawienia ryb roślinożernych.

Składniki odżywcze

Proteiny i aminokwasy są siłą napędową rybiej przemiany materii i umożliwiają im wzrost mięśni, jak również wspierają wzrost innych tkanek.
Karma dla ryb ozdobnych Vitakraft zawiera odpowiednio dobrane dawki białek i maksymalne zawartości aminokwasów esencjonalnych.

Witaminy i mikroelementy

  • Odpowiednie ilości wysokiej jakości witamin są bardzo ważne dla wielu procesów przemiany materii i wzmacniają naturalną odporność organizmu przed chorobami. Jednym z kluczowych elementów mieszanki multiwitaminowej Vitakraft dla ryb ozdobnych jest stabilizowana witamina C.
  • Karma dla ryb ozdobnych Vitakraft zawiera również Immunine Active, specjalnie opracowaną i czystą pod względem biologicznym substancję wzmacniającą odporność, która aktywuje komórki odpornościowe w ciele. Komórki te wspomagają układ odpornościowy w reakcjach na patogeny i w walce z nimi.
  • Ryby wymagają także barwników spożywczych, dzięki którym mogą zachować specyficzne kolory swojego gatunku, co jest kluczową rolą biologiczną w ich zachowaniu. Intensywność kolorów ryb ozdobnych jest swego rodzaju narzędziem komunikacji z innymi rybami tego samego gatunku, a dla nas właścicieli jest niezwykle przyjemne pod względem wizualnym.

 Rady podczas karmienia

  • Najlepiej jest podawać rybom mniejsze ilości pokarmu raz lub kilka razy dziennie. Nigdy nie należy podawać rybom więcej pokarmu niż tyle, ile dają radę zjeść w przeciągu kilku minut.
  • Należy podawać różnorodny pokarm. Dotyczy to w szczególności akwariów mieszanych.
  • Nie należy karmić ryb zaraz po zakończeniu czyszczenia akwarium (wymiana wody lub czyszczenie szkła).

Oczka wodne

Przewodnik o oczkach wodnych

Zakup zwierzęcia i potrzebne akcesoria

Fascynujący podwodny świat

Ekosystem wodny, który powstaje wokół ogrodowego oczka wodnego jest zawsze miejscem niezwykle ciekawym.

Oczka wodne nie są tylko elementem ozdobnym naszego ogrodu. W sposób fascynujący zbliżają nas z przyrodą. Każde oczko wodne jest unikalnym światem pełnym ciekawych form i zjawisk. Porasta go wiele roślin, pozwala na obserwację zachowania ryb o najróżniejszych wielkościach, barwach, kształtach, jak również ptaków i innych zwierząt, które wabi woda. Oczka wodne są idealnym środowiskiem do życia rzadkich gatunków zwierząt i roślin, wspierając zarazem zachowanie tych gatunków oraz ich ekosystemu.

Stworzenie oczka wodnego

Istnieje wiele prostych, a zarazem ciekawych możliwości pozwalających na stworzenie oczka wodnego. Większość właścicieli ogrodów stosuje folie podkładowe, za pomocą których opracowują swój własny projekt i w prosty sposób montują wcześniej zakupiony prefabrykat, który może różnić się wielkością i kształtem.

Wyposażenie techniczne

Oprócz samego oczka wodnego należy również posiadać odpowiednie wyposażenie, w szczególności, gdy planujesz hodowlę ryb. Jeżeli tak, najważniejszym wymogiem jest filtr o dużej mocy z odpowiednim przepływem dla danej wielkości oczka i liczby ryb. Napowietrzacz w razie takiej potrzeby odpowiednio wzbogaci wodę w tlen. Do dyspozycji są również różne rozwiązania techniczne, dzięki którym w zimie część oczka nie zamarznie, co ułatwi rybom przeżycie tego chłodnego okresu.

Jeżeli najpierw wybudowałeś oczko i rozmieściłeś rośliny, odczekaj przed kupnem ryb kilka tygodni, by w oczku powstała naturalna równowaga biologiczna. W tym okresie regularnie dokonuj pomiarów wartości wody. Jak tylko wartości będą odpowiednie, możesz wpuścić tam pierwsze ryby.

Utrzymanie oczka

Oczko wodne wymaga regularnego utrzymywania, by zachować i stabilizować w nim równowagę biologiczną, która powstaje w wyniku wzajemnego oddziaływania ryb, roślin, mikroorganizmów i wody. Należy ograniczyć wszystkie czynności do niezbędnego minimum i zawsze przeprowadzać je ostrożnie.

Na życie w oczku wodnym i wokół niego wpływają zmiany pór roku. Dlatego także poszczególne prace związane z utrzymaniem oczka wodnego zmieniają się w zależności od pory roku.

Wiosna - początek sezonu w oczku wodnym

Wiosna to przywitanie nowego życia w oczku wodnym. Rośliny rozpoczynają rosnąć, a ryby zwiększają swoją aktywność.

Zadania:

  • Należy dokonywać pomiarów wody i częściowo uzdatniać ją. W zależności od zaistnienia takiej potrzeby należy wykonać jeszcze inne czynności.
  • Zaleca się oczyszczenie i kontrolę filtra w oczku wodnym.
  • Od marca można zacząć sadzić nowe rośliny wodne, jeżeli jest taka potrzeba.
  • Powstanie rzęs wodnych można ograniczyć, poszerzając powierzchnię cienia, uzdatniając wodę lub sadząc rośliny pochłaniające duże ilości składników odżywczych, np. żabiściek pływający i osokę aloesowatą.

Lato - oczko wodne w okresie kwitnienia

Podczas miesięcy letnich oczko wodne ukaże się w całej swojej krasie. Wiele roślin wodnych zakwitnie a ryby rozpoczną tarło.

Zadania:

  • Należy usunąć zwiędnięte rośliny wodne.
  • Należy usunąć z wody wszystkie zauważone rzęsy wodne.
  • Należy uzupełniać poziom oczka odpowiednio przygotowaną i podgrzaną do temperatury oczka wodą.
  • Czasami należy oczyścić filtr oczka i regularnie kontrolować wartości wody.

Jesień - przygotowania do zimowego odpoczynku

Na jesień ryby i rośliny zaczynają przygotowywać się do nadchodzących miesięcy zimowych. Woda zaczyna się ochładzać, a rośliny w jeziorku powoli więdną.

Zadania:

  • Należy usunąć z wody liście i zwiędnięte rośliny. Zaleca się naciągnięcie siatki na powierzchnię oczka wodnego.
  • Należy wyłączyć pompy wodospadów i fontanny, wyczyścić je i przenieść do garażu.
  • Zaleca się oczyszczenie filtra w oczku wodnym.
  • Należy poodcinać zwiędłe rośliny.

Zima - oczko wodne odpoczywa

Życie w oczku wodnym odpoczywa od listopada do marca. Metabolizm ryb wyraźnie zwalnia. Żyją na dnie oczka wodnego, nie przyjmując pokarmu. Podczas zimy należy ograniczyć utrzymanie oczka wodnego do minimum, by nie naruszać spokoju ryb i innych zwierząt. Urządzenie do zachowania części oczka wodnego bez lodu zapewni ważną wymianę gazów pomiędzy oczkiem wodnym a powietrzem na zewnątrz.

Żywienie

W swoim naturalnym środowisku ryby żyją w wielkich basenach wodnych, które zapewniają im odpowiednią ilość pokarmu. Pokarm, który posiadają do dyspozycji w ograniczonej powierzchni oczka wodnego nie wystarczy jednak na zaspokojenie ich potrzeb. Ryby w oczku wodnym potrzebują wysokiej jakości karmy, która zapewni wszystkie potrzebne składniki pokarmowe i nie zanieczyści wody w oczku wodnym.

Odpowiednie pożywienie dla danego gatunku i jego właściwości w wodzie

Każdy gatunek ryb w oczku żyje na określonej powierzchni i przyjmuje swoje pożywienie. By pożywienie dotarło do wszystkich ryb w oczku wodnym należy zanurzyć go i pozostawić na lub pod powierzchnią wody. Istotny jest także zapach pożywienia, ponieważ ryby znajdą go za pomocą zmysłu powonienia.

Pokarm musi zachowywać równowagę ekologiczną w oczku wodnym

Odpowiednie karmienie zapewni, by ryby były zdrowe, a w oczku wodnym panowała odpowiednia równowaga ekologiczna. Pokarm nie może zanieczyszczać wody nadmierną zawartością składników odżywczych, ponieważ powoduje to namnożenie rzęs wodnych, pogorszenie parametrów wody, a tym samym większe prawdopodobieństwo chorób wśród ryb. Dlatego potrzebujesz pokarmu z dokładnym dawkowaniem energii, które będzie dla ryb łatwe do strawienia. Podawany przez Ciebie pokarm musi uwzględniać zużywanie energii na wiosnę i na jesień.
 
Produkty Vitakraft oferują pełnowartościowy pokarm z dokładną zawartością składników odżywczych przeznaczony na okres od wiosny do jesieni. Wszystkie rodzaje karmy zawierają multiwitaminy oraz stabilizowaną witaminę C, która aktywuje naturalną odporność.

Odnowienie utraconej energii na wiosnę

Jak tylko na wiosnę minie ryzyko przymrozków, a temperatura wody osiągnie temperaturę 9°C, będziesz mógł zacząć karmić ryby produktami Vitakraft. Przez pierwszych kilka dni rozpocznij mniejszą ilością, którą stopniowo zwiększaj. W trudnych miesiącach zimowych ryby by przeżyć, czerpały ze swoich wewnętrznych zasobów energii. Dlatego tak ważne jest, by uzupełnić ich zasoby energetyczne za pomocą wysokoenergetycznego pokarmu Vitakraft Pond Food Energy. Umożliwi to rybom stabilizację osłabionego systemu odporności i da składniki odżywcze na nadchodzący okres tarła.

Pokarm z dokładną zawartością składników odżywczych w lecie

W lecie należy rybom zapewnić pokarm, który posiada niską zawartość składników odżywczych, ponieważ mają one do dyspozycji stosunkowo dobre źródło energii w pokarmie naturalnym. Pokarm ze zbyt wysoką zawartością składników odżywczych mógłby zanieczyścić wodę. Vitakraft Pond jest karmą dla ryb, która zawiera dokładne ilości składników odżywczych i dużą zawartość błonnika, który wspomaga poprawne trawienie. Tym samym zapewnione jest odpowiednie wchłanianie składników odżywczych w ciele ryb i nie ma ryzyka zanieczyszczenia oczka wodnego.

Stworzenie zasobów energetycznych na jesień

Na jesień życie w oczku wodnym zaczyna spowalniać swój bieg. Ryby nie mają już zbyt wiele czasu, by zgromadzić odpowiednie zasoby energii, których będą potrzebowały podczas nadchodzących, trudnych miesięcy zimowych. Jak tylko temperatury wodny spadnie poniżej 9°C, ryby przestaną przyjmować pokarm. W miesiącach zimowych przejdą do swego rodzaju hibernacji zimowej na dnie oczka wodnego, do życia korzystając z wewnętrznych zasobów energetycznych. By ryby przeżyły ten okres, na jesień powinieneś podawać im pokarm Vitakraft POND FOOD VITAL Menu.