Nasze nowe produkty dla papug
Odkryj teraz!Przewodnik o papugach
Zakup zwierzęcia i potrzebne akcesoria
Zakup zwierzęcia i potrzebne akcesoria
Papugi są ptakami niezwykle towarzyskimi, a szybkie obdarzanie zaufaniem jest cechą, dzięki której stały się niezwykle popularne. Lubią, kiedy właściciel regularnie z nimi rozmawia, przepadają za zabawą. Jednak zanim zdecydujesz się na kupno papugi, powinieneś uwzględnić kilka ważnych okoliczności, by nic nie stało na przeszkodzie nawiązania długiej przyjaźni.
Lista potrzebnych akcesoriów:
- duża klatka z pionowymi drucikami do wspinania
- żerdki o różnych wielkościach do ćwiczenia nóżek (o takiej grubości, by ptak nie mógł objąć pazurkami całej żerdki)
- naturalne gałązki do wspinania
- zabawki dla Twojego zwierzęcia (wykonane z materiałów odpowiednich dla papug)
- brodzik do codziennego kąpania
- piasek dla ptaków, na przykład Vita® Sandy z węglanem wapnia i niezbędnymi minerałami
- miska do karmienia lub automatyczny podajnik z karmą podstawową, np. Vitakraft African lub Vitakraft Amazonian
- butelka na picie ze świeżą wodą lub napój Vitakraft Aqua
- kamień mineralny, np. VITA Fit® Mineral zawiera minerały uzupełniające, które pomagają w dbaniu o dziób ptaka
- kolby Kräcker® w ramach dbania o dziób i zapewnienia różnorodności
Odpowiednie miejsce na klatkę dla ptaka
Papugi lubią towarzystwo i jasny, spokojny kąt w salonie jest idealnym miejscem do umieszczenia klatki dla ptaka. Jeżeli klatka umieszczona jest na podwyższonym miejscu, umożliwi to ptakom obserwowanie tego, co dzieje się w pomieszczeniu. Doskonałe są również duże pokojowe lub zewnętrzne woliery. Niektórzy miłośnicy ptaków posiadają dla nich oddzielne pomieszczenie, co jest koniecznością w przypadku dużej ilości hodowanych papug.
- Ptaki nie lubią przeciągów i bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych, więc klatka nie powinna stać zbyt blisko okna. Udomowione ptaki źle znoszą także nagłe zmiany temperatur.
- Zwłaszcza kuchnia może być dla nich niebezpieczna z uwagi na ciepłe palniki, trujące środki czystości.
- Papugi lubią świeże powietrze. W lecie można wybudować dla nich wolierę zewnętrzną w zacienionym miejscu na balkonie lub w ogrodzie, pamiętając by posiadała ochronę przed wiatrem.
Opieka nad Twoim zwierzęciem
Klatka
Poza odpowiednim pożywieniem papugi potrzebują także odpowiedniej klatki, by zapewnić im zdrowe i spokojne życie. Zasadniczo żadna klatka nie może być zbyt duża. Klatka powinna posiadać wystarczającą powierzchnię, by umożliwić ptakom otwarcie skrzydeł, wspinaczkę i figle, co zapewni im zdrowie i dobrą kondycję.
Papugi z chęcią oddają się także akrobacjom na splątanych, naturalnych gałązkach. By umożliwić papugom wykonywanie akrobacji, klatka powinna odpowiednio duża. Papugi lubią także zabawki, głównie huśtawki, które są ich ulubionym miejscem spędzania czasu i odpoczynku.
Czyszczenie klatki
Należy wymieniać piasek raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od wielkości klatki, liczby osobników i ich wielkości. Powinieneś myć dno klatki raz w tygodniu ciepłą wodą. Należy oczyścić żerdki i zabawki za pomocą szczotki lub wilgotnej ścierki, dokładnie umyć ciepłą wodą miski do karmienia i na wodę.
Klatkę należy posprzątać dokładnie raz w miesiącu: oznacza to umycie całej klatki ciepłą wodą. Nie można jednak stosować silnych środków czyszczących.
Puszenie
Papugi kilka razy dziennie puszą się i wygładzają swoje pióra. Czasami lubią także kąpiel. Zazwyczaj nie wymaga pomocy człowieka.
Dbanie o dziób
Twoja papuga powinna mieć zawsze do dyspozycji kamień mineralny i grube, naturalne gałązki. Dla utrzymania swojego zdrowia musi ścierać dziób o kamień. Do tego idealnie nadaje się kamień VITA Fit® Mineral Maxi, który zawiera składniki mineralne, mikroelementy i naturalny węglan wapnia.
Dbanie o pazurki
Jeżeli włożysz do klatki dostatecznie szerokie, naturalne gałązki, Twoja papuga sama będzie ścierała swoje pazurki. Jeżeli jednak dojdzie do ich przerośnięcia, należy je skrócić. W czynności tej pomogą Ci z pewnością w profesjonalnym sklepie dla hodowców. Możesz również zwrócić się do weterynarza lub profesjonalnego hodowcy.
Wypadanie piór
Papugi potrzebują większej dawki witamin, minerałów i innych suplementów w okresie zmiany piór. W tym okresie małe i duże papugi powinny dodatkowo otrzymywać składniki odżywcze, np. Vitakraft Moulting Aid i smakowite kolby Kräcker®.
Żywienie
Żywienie doskonałe
Papugi w swoim środowisku naturalnym zamieszkują tereny tropikalne lub subtropikalne. Większość gatunków pochodzi z Ameryki Południowej i Australii. Podstawą pożywienia większości gatunków papug tworzą ziarna i nasiona różnych roślin. Lubią podjadać także świeżą zieleninę w formie trawy i roślin oraz owoców. Warunki do życia, a w szczególności skład ich potrawy różni się w zależności od regionu oraz gatunku. Różne gatunki dostosowały swoje preferencje w zależności od dostępności danego pokarmu w ich środowisku naturalnym. Optymalne pożywienie odpowiednie dla danego gatunku powinno odzwierciedlać środowisko naturalne ptaków.
Szeroki asortyment karm Vitakraft opracowano z uwzględnieniem konkretnych potrzeb żywieniowych papug: wysokiej jakości nasiona dojrzewające na słońcu z dodatkiem ważnych minerałów i innych substancji, które zapewniają optymalne pożywienie odpowiednie dla danego gatunku, zapewniające długie i zdrowe życie.
Rodzaje karmy
Karma podstawowa:
podstawowa karma jak Menu Vital spełnia podstawowe wymogi odpowiedniego żywienia papugi.
Kräcker®:
Smakowite kolby Kräcker® spełniają kilka funkcji: ptaki żyjące w swoim środowisku naturalnym muszą zdobywać pokarm. To sprawia, że nie odczuwają nudy i potrafią się bawić w sposób naturalny. Skubanie kolby pomaga w utrzymaniu zdrowego dzioba.
Vita Nature®:
Smaczne, naturalne przekąski, które odpowiadają naturalnym instynktom ptaków, tj. wydziobywanie ziaren z kłosów prosa.
Przekąski:
Przekąski takie jak Kräcker® kiwi & cytrusy zapewniają różnorodność pożywienia, służą jako nagroda i pomagają oswoić pupila i stworzyć między nim a właścicielem odpowiednią relację.
Suplementy diety:
Suplementy diety takie jak VITA Fit® Mineral lub VITA Fit® Multivitamin dodają ptakom siły i zapewniają zadowolenie. Spełniają konkretne potrzeby energetyczne, zgodnie z różnymi etapami życia. Na przykład w okresie wzrost, po chorobie lub podczas znoszenia jajek. Są odpowiednie również dla szczególnie aktywnych zwierząt.
Rady podczas karmienia
- Każdego dnia należy usuwać puste kłosy z miski na pokarm lub dozownika karmy oraz uzupełniać zapas pożywienia.
- W klatce powinny znaleźć się kolby Kräcker®, by kanarek mógł je skubać. W ten sposób ptak nie nudzi się, znajdując naturalną zabawę i ćwicząc dziób.
- Należy podawać różnorodny pokarm.
- Każdego dnia należy podawać świeżą wodę pitną.
- Należy podawać świeże owoce i soczyste zielone pożywienie.
Zachowanie i wychowanie
Zachowanie
Papugi zalicza się do najinteligentniejszych i najlepiej rozwiniętych ptaków. Im więcej uwagi im poświęcasz, tym bardziej Ci zaufają. Jeżeli znajdziesz czas, by zrozumieć potrzeby swojej papugi i będziesz umiał w odpowiedni sposób je zaspokoić, bardzo szybko uda Ci się nawiązać z nią bliskie relacje.
Nowy członek Twojej rodziny
Podczas kilku pierwszych dni papugi potrzebują spokoju, by aklimatyzować się w nowym środowisku. By nie przeszkadzać im w procesie aklimatyzacji, powinieneś przygotować klatkę jeszcze przed ich kupnem. Pamiętaj, by od pierwszych dni przebywać blisko papugi i mówić do niej ciepłym tonem. Po przywiezieniu ptaka do domu najlepiej pozostawić jeden dzień na adaptację.
Poprzez obserwację zachowania w łatwy sposób poznasz, czy Twoja papuga już się zadomowiła. Papuga, która czuje się swobodnie zaczyna podjadać ziarenka z miski lub czyścić sobie piórka.
Papugi są stworzeniami niezwykle towarzyskimi, dlatego warto jest hodować je z innymi osobnikami z tego samego gatunku. Należy jednak pamiętać, że osobniki, które jeszcze się nie znają, będą potrzebowały czasu, by odpowiednio się poznać. Będziesz musiał wykazać się cierpliwością. Papuga sama zadecyduje o przyjęciu lub odrzucenia partnera.
Jak oswoić papugę
Twój nowy pupil zadomowi się w nowym miejscu w przeciągu tygodnia. Następnie powinien przywyknąć do ludzkiej ręki. W tym celu najlepiej zastosować przekąskę - kolbę Kräcker®: Należy przytrzymać ją w klatce i zwracać się do papugi przyjemnym tonem. Zazwyczaj w krótkim czasie przybliży się do Twojej ręki i zacznie dzióbać do przekąski. Poprzez regularne powtarzanie tej czynności, papuga przyzwyczai się do Twojej ręki, pamiętają o przekąskach, które jej podajesz.
Szkolenie
Niektóre gatunki papug powtarzają zasłyszane dźwięki. Pomimo, iż cechą tą charakteryzuje się głównie papuga żako, bardzo dobrze mogą nauczyć się mówić także inne gatunki, np. ara, kakadu, amazonka i lori.
Jeżeli chcesz nauczyć swoją papugę kilku słów lub krótkiego zdania, musisz powtarzać je każdego dnia. Mniejsze papugi najlepiej uczą się późnym popołudniem, czasami nawet o tej porze rozpoczynają swoje monologi. Skupienie swojej papugi poznasz na podstawie ułożenia głowy - lekko przechylona pozycja, w której papuga wygląda, jakby przysłuchiwała Ci się z zainteresowaniem. Zazwyczaj mija długi okres czasu zanim papuga wypowie swoje pierwsze słowo. Często następuje to w najbardziej nieoczekiwanym momencie.
Formularz kontaktowy
Masz pytania dotyczące papug?